TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53JE
D38999/20WH53JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WH53JE.pdf
Availability of D38999/20WH53JE
QUANTITY
D38999/20WH53JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53JE
Related LinksD38999/, D38999/20WH53JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53JE Details Description
Related parts for D38999/20WH53JE
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf