Souriau Connection Technology D38999/20WH53SNL
D38999/20WH53SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH53SNL.pdf
Availability of D38999/20WH53SNL
QUANTITY
D38999/20WH53SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH53SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH53SNL Details Description
Related parts for D38999/20WH53SNL
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 256K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS GLD datasheet.pdf
RES 681 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf