TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55AD
D38999/20WH55AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WH55AD.pdf
Availability of D38999/20WH55AD
QUANTITY
D38999/20WH55AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55AD
Related LinksD38999/, D38999/20WH55AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55AD Details Description
Related parts for D38999/20WH55AD
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CABLE USB A-A MALE LATCH 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2G DDR3L SDRAM 1.35V X16 667MHZ datasheet.pdf