Souriau Connection Technology D38999/20WH55PBL
D38999/20WH55PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WH55PBL.pdf
Availability of D38999/20WH55PBL
QUANTITY
D38999/20WH55PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH55PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH55PBL Details Description
Related parts for D38999/20WH55PBL
FIXED IND 33UH 270MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 42POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 560 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf