TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ19SD-LC
D38999/20WJ19SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19SD-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ19SD-LC
QUANTITY
D38999/20WJ19SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19SD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ19SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ19SD-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ19SD-LC
EVALUATION MODULE FOR PGA309-US datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM MELF datasheet.pdf