Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ24BD
D38999/20WJ24BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24BD.pdf
Availability of D38999/20WJ24BD
QUANTITY
D38999/20WJ24BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24BD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24BD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ24BD Details Description
Related parts for D38999/20WJ24BD
RACK ALUM 15X17X10.5 BLK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
15CIR MTA156 EDGE CONN LF datasheet.pdf
1.25MM 50 HDW CAN KIT 60CKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR OV7710 IMAGE SE datasheet.pdf
SL 5.08/17/180B 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf