Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ24BE
D38999/20WJ24BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24BE
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24BE.pdf
Availability of D38999/20WJ24BE
QUANTITY
D38999/20WJ24BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24BE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24BE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ24BE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ24BE Details Description
Related parts for D38999/20WJ24BE
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
70235-121LF METRAL HDR 8MX4R PF datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A 8SOIC datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
60728-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
A5 400W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
DIE SET REPLACEMENT D2210 datasheet.pdf
IMPACT 2X16 85OHM GD RIGHT BP 49 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf