Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT866R
RMCP2010FT866R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT866R
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT866R.pdf
Availability of RMCP2010FT866R
QUANTITY
RMCP2010FT866R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT866R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT866R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT866R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT866R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT866R Details Description
Related parts for RMCP2010FT866R
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
HDO4000 KOREAN PANEL OVERLAY datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf