TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ29SN-LC
D38999/20WJ29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ29SN-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ29SN-LC
QUANTITY
D38999/20WJ29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ29SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ29SN-LC
CONN MALE PLUG 3+PE GOLD BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf