Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ7PNLC
D38999/20WJ7PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ7PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 99POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ7PNLC.pdf
Availability of D38999/20WJ7PNLC
QUANTITY
D38999/20WJ7PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ7PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ7PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions99
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D (97), 8 Twinax (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ7PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ7PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ7PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WJ7PNLC
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 16-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM RECESSED WHT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 25K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSC XO 38.88MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf