TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FA35JD
D38999/24FA35JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FA35JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FA35JD.pdf
Availability of D38999/24FA35JD
QUANTITY
D38999/24FA35JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FA35JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FA35JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FA35JD
Related LinksD38999/, D38999/24FA35JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FA35JD Details Description
Related parts for D38999/24FA35JD
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/HDP24H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 4.2MH 2A VERT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 43POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 RSMA MALE NM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf