TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FB99SB-LC
D38999/24FB99SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FB99SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FB99SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FB99SB-LC
QUANTITY
D38999/24FB99SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FB99SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FB99SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FB99SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FB99SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FB99SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FB99SB-LC
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 10X6X5.2" GRY datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 2A Lighting 8-HSOP Exposed Pad datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf