TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26HD
D38999/24FE26HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FE26HD.pdf
Availability of D38999/24FE26HD
QUANTITY
D38999/24FE26HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26HD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26HD
Related LinksD38999/, D38999/24FE26HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26HD Details Description
Related parts for D38999/24FE26HD
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf