TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG39PD-LC
D38999/24FG39PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG39PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FG39PD-LC.pdf
Availability of D38999/24FG39PD-LC
QUANTITY
D38999/24FG39PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG39PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG39PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG39PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG39PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG39PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG39PD-LC
CONN SPRING CONT 22 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC PARALLEL LOAD SHIFT REG 16SO datasheet.pdf
UNIVERSAL ADAPTER CABLE 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SNSW 0.1A PCB PLAIN79215434 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf