TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG41SE-LC
D38999/24FG41SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG41SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FG41SE-LC.pdf
Availability of D38999/24FG41SE-LC
QUANTITY
D38999/24FG41SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG41SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG41SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG41SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG41SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG41SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG41SE-LC
RES 13K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE MINI SAS-SFF M-M 26POS 5M datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf