TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21HB
D38999/24FH21HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH21HB.pdf
Availability of D38999/24FH21HB
QUANTITY
D38999/24FH21HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21HB
Related LinksD38999/, D38999/24FH21HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21HB Details Description
Related parts for D38999/24FH21HB
IC OTP 1MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (J-387-58) SPM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 145MA 3.5 OHM datasheet.pdf