TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21PD-LC
D38999/24FH21PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH21PD-LC.pdf
Availability of D38999/24FH21PD-LC
QUANTITY
D38999/24FH21PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH21PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH21PD-LC
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RES 115.542 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CRIMPER, INSULATION O HDC datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf