TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21PN-LC
D38999/24FH21PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH21PN-LC.pdf
Availability of D38999/24FH21PN-LC
QUANTITY
D38999/24FH21PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH21PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH21PN-LC
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX/LATCH OCTAL 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER SAG 2.2-5 SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CONTROLLER GATE DR 16MSOP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREWIRED ENCLOSED SWES BZLNTOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 6PVH 6COL datasheet.pdf