TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55HN
D38999/24FH55HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH55HN.pdf
Availability of D38999/24FH55HN
QUANTITY
D38999/24FH55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55HN
Related LinksD38999/, D38999/24FH55HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55HN Details Description
Related parts for D38999/24FH55HN
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
SIGN 23"X11.5 BLACK/YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS datasheet.pdf