TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ29SN-LC
D38999/24FJ29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29SN-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ29SN-LC
QUANTITY
D38999/24FJ29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ29SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ29SN-LC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR datasheet.pdf
RES 158 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf