Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ29SNLC
D38999/24FJ29SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29SNLC.pdf
Availability of D38999/24FJ29SNLC
QUANTITY
D38999/24FJ29SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ29SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ29SNLC Details Description
Related parts for D38999/24FJ29SNLC
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONTACT RETAINER FOR BOARDSHIELD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
XFRM GATE DRIVE 1800UH 1:1:1 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 15MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 600A datasheet.pdf