TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ35JC
D38999/24FJ35JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ35JC.pdf
Availability of D38999/24FJ35JC
QUANTITY
D38999/24FJ35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ35JC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ35JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ35JC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ35JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ35JC Details Description
Related parts for D38999/24FJ35JC
FIXED IND 150UH 51MA 18 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
KE/POK51 CONTINUITY PLATES datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf