TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43SA-LC
D38999/24FJ43SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43SA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43SA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43SA-LC
CONN HEADER PH TOP 9POS 2MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 15V 1A 15W SMD datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 20" datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf