TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61JB
D38999/24FJ61JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61JB.pdf
Availability of D38999/24FJ61JB
QUANTITY
D38999/24FJ61JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61JB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61JB
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61JB Details Description
Related parts for D38999/24FJ61JB
SWITCH KNOB STRGHT 0.5"BLCK-NTRL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 271 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UQFN datasheet.pdf
INTERFACE DIAL GAUGE/SMA PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
60739A-107 PILOT PIN datasheet.pdf