Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ61SN
D38999/24FJ61SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61SN.pdf
Availability of D38999/24FJ61SN
QUANTITY
D38999/24FJ61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61SN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ61SN Details Description
Related parts for D38999/24FJ61SN
Connector Header, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS SQ FLANGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH W/LNA 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf