Amphenol Aerospace Operations D38999/24JA35PN
D38999/24JA35PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JA35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JA35PN.pdf
Availability of D38999/24JA35PN
QUANTITY
D38999/24JA35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JA35PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JA35PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JA35PN
Related LinksD38999/, D38999/24JA35PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JA35PN Details Description
Related parts for D38999/24JA35PN
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf