Amphenol Aerospace Operations D38999/24JE26SNLC
D38999/24JE26SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JE26SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24JE26SNLC.pdf
Availability of D38999/24JE26SNLC
QUANTITY
D38999/24JE26SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JE26SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24JE26SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JE26SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24JE26SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JE26SNLC Details Description
Related parts for D38999/24JE26SNLC
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AAA 650MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf