Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ29BB
D38999/24JJ29BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ29BB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24JJ29BB.pdf
Availability of D38999/24JJ29BB
QUANTITY
D38999/24JJ29BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ29BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ29BB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ29BB
Related LinksD38999/, D38999/24JJ29BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ29BB Details Description
Related parts for D38999/24JJ29BB
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER H015FS7,0C1-1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf