Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ29PN
D38999/24JJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JJ29PN.pdf
Availability of D38999/24JJ29PN
QUANTITY
D38999/24JJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/24JJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ29PN Details Description
Related parts for D38999/24JJ29PN
CONN HEADER 24POS 3MM R/A TIN datasheet.pdf
LED SUPERBRIGHT BLUE datasheet.pdf
IC OVP W/THERMAL SHUTDOWN 10TDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD DEMO 16BIT 65MSPS LTC2215 datasheet.pdf
IND 10MM FLAT BLUE DIFF TAB TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC DO-214AC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf