Souriau Connection Technology D38999/24KE26BN
D38999/24KE26BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KE26BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24KE26BN.pdf
Availability of D38999/24KE26BN
QUANTITY
D38999/24KE26BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KE26BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KE26BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KE26BN
Related LinksD38999/, D38999/24KE26BN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KE26BN Details Description
Related parts for D38999/24KE26BN
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A T1 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf