Amphenol Aerospace Operations D38999/24KJ19PA
D38999/24KJ19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KJ19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KJ19PA.pdf
Availability of D38999/24KJ19PA
QUANTITY
D38999/24KJ19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KJ19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24KJ19PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KJ19PA
Related LinksD38999/, D38999/24KJ19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KJ19PA Details Description
Related parts for D38999/24KJ19PA
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SYNTH VCO MIXER 2.7GHZ 32-QFN datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
68000UF 25V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf