Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ29PA
D38999/24MJ29PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MJ29PA.pdf
Availability of D38999/24MJ29PA
QUANTITY
D38999/24MJ29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ29PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ29PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ29PA
Related LinksD38999/, D38999/24MJ29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ29PA Details Description
Related parts for D38999/24MJ29PA
CAP CER 330PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HOUSING CAP 2POS .156 NAT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLEAR 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER DISPLAYPORT 36TQFN datasheet.pdf
RELAY SLSOPC SCW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V T/H datasheet.pdf