Amphenol Aerospace Operations D38999/24SB98SNLC
D38999/24SB98SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SB98SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24SB98SNLC.pdf
Availability of D38999/24SB98SNLC
QUANTITY
D38999/24SB98SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SB98SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24SB98SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SB98SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24SB98SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SB98SNLC Details Description
Related parts for D38999/24SB98SNLC
TERM RING NYL 22-18AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
IC FLASH 512KB 8SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH RUE SERIES 0.90A datasheet.pdf