Souriau Connection Technology D38999/24SH21PN
D38999/24SH21PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SH21PN
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SH21PN.pdf
Availability of D38999/24SH21PN
QUANTITY
D38999/24SH21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SH21PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SH21PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SH21PN
Related LinksD38999/, D38999/24SH21PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SH21PN Details Description
Related parts for D38999/24SH21PN
RES 270K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 3UF AXIAL datasheet.pdf