Amphenol Aerospace Operations D38999/24SH35SN
D38999/24SH35SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SH35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24SH35SN.pdf
Availability of D38999/24SH35SN
QUANTITY
D38999/24SH35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SH35SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SH35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SH35SN
Related LinksD38999/, D38999/24SH35SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SH35SN Details Description
Related parts for D38999/24SH35SN
FERRULE FOR MU PLUGS datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
SH-8ESC58A9LB1S datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf