Souriau Connection Technology D38999/24SJ43PA
D38999/24SJ43PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SJ43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SJ43PA.pdf
Availability of D38999/24SJ43PA
QUANTITY
D38999/24SJ43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SJ43PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24SJ43PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SJ43PA
Related LinksD38999/, D38999/24SJ43PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SJ43PA Details Description
Related parts for D38999/24SJ43PA
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SHIELD BAG 18X24" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO220AA datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf