TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WC4AB
D38999/24WC4AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC4AB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WC4AB.pdf
Availability of D38999/24WC4AB
QUANTITY
D38999/24WC4AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC4AB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC4AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC4AB
Related LinksD38999/, D38999/24WC4AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WC4AB Details Description
Related parts for D38999/24WC4AB
LED T 3/4 RED DIFF PC MNT datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
RES SMD 18.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf