TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD15AC
D38999/24WD15AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD15AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD15AC.pdf
Availability of D38999/24WD15AC
QUANTITY
D38999/24WD15AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD15AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD15AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD15AC
Related LinksD38999/, D38999/24WD15AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD15AC Details Description
Related parts for D38999/24WD15AC
IDC CABLE - MPD40K/MC40M/MPD40K datasheet.pdf
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 18MM datasheet.pdf