TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18PD
D38999/24WD18PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WD18PD.pdf
Availability of D38999/24WD18PD
QUANTITY
D38999/24WD18PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18PD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18PD
Related LinksD38999/, D38999/24WD18PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18PD Details Description
Related parts for D38999/24WD18PD
THERMISTOR GLASS 2786 OHM DO-35 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 4A E-LINE datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA2520 19MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 200MA 4.89 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 1111 datasheet.pdf