Microchip Technology SST49LF008A-33-4C-NHE
SST49LF008A-33-4C-NHE picture photo
Mfg. Part Number
SST49LF008A-33-4C-NHE
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC
Datasheet Download
SST49LF008A-33-4C-NHE.pdf
Availability of SST49LF008A-33-4C-NHE
QUANTITY
SST49LF008A-33-4C-NHE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST49LF008A-33-4C-NHE
Internal Part NumberEIS-SST49LF008A-33-4C-NHE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSST Serial and Parallel Flash Memory
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST49
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed33MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST49LF008A-33-4C-NHE
Related LinksSST49LF008, SST49LF008A-33-4C-NHE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST49LF008A-33-4C-NHE Details Description
Related parts for SST49LF008A-33-4C-NHE
IC LATCH TRANSPARENT 9BIT 24-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 18-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX J1708 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 17POS TIN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 5C datasheet.pdf