Souriau Connection Technology D38999/24WE26AN
D38999/24WE26AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WE26AN.pdf
Availability of D38999/24WE26AN
QUANTITY
D38999/24WE26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26AN
Related LinksD38999/, D38999/24WE26AN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WE26AN Details Description
Related parts for D38999/24WE26AN
RES 2.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
2 WAY HEADER VERT TALL GOLD datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5 STB2.3 RT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 23POS SNGL PCB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf