Souriau Connection Technology D38999/24WE26PNL
D38999/24WE26PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WE26PNL.pdf
Availability of D38999/24WE26PNL
QUANTITY
D38999/24WE26PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WE26PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WE26PNL Details Description
Related parts for D38999/24WE26PNL
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
D4SL-2RDG-D datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf