TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE6BC
D38999/24WE6BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE6BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WE6BC.pdf
Availability of D38999/24WE6BC
QUANTITY
D38999/24WE6BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE6BC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE6BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE6BC
Related LinksD38999/, D38999/24WE6BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE6BC Details Description
Related parts for D38999/24WE6BC
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC MPU Z80 10MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
PNEUM SOLEND END PAIR 24VDC N.C. datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf