TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11JB
D38999/24WF11JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11JB.pdf
Availability of D38999/24WF11JB
QUANTITY
D38999/24WF11JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11JB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11JB
Related LinksD38999/, D38999/24WF11JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11JB Details Description
Related parts for D38999/24WF11JB
MOSFET N-CH 60V 75A TO-262 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS WIMAX 2.5GHZ datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 3.3V 8-DFN datasheet.pdf
IC DVR 3-PHASE BRIDGE 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TRON FUSE CLIP datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Micropower Step-Up/Step-Down Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable High Frequency Switching Regulator IC datasheet.pdf