TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11JE
D38999/24WF11JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11JE.pdf
Availability of D38999/24WF11JE
QUANTITY
D38999/24WF11JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11JE
Related LinksD38999/, D38999/24WF11JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11JE Details Description
Related parts for D38999/24WF11JE
FAN AXIAL 150X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .191" .147"L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 BLU/WHT datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf