Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG11AN
D38999/24WG11AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WG11AN.pdf
Availability of D38999/24WG11AN
QUANTITY
D38999/24WG11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11AN
Related LinksD38999/, D38999/24WG11AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG11AN Details Description
Related parts for D38999/24WG11AN
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IP CORE MAC 2.5GB SC/SCM CONF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 200MA AXIAL datasheet.pdf