TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11PA-LC
D38999/24WG11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG11PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WG11PA-LC
QUANTITY
D38999/24WG11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG11PA-LC
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ TO252 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 990MA 341 MOHM datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH/INDICATORS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX WHITE TRANSLUC 8" datasheet.pdf