TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11SA-LC
D38999/24WG11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG11SA-LC.pdf
Availability of D38999/24WG11SA-LC
QUANTITY
D38999/24WG11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG11SA-LC
THUMB SCREW KNOB 6-32 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MALE HSG DRAWER datasheet.pdf
FLACHSTECKER5,8X0,8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
COLLET FFA.0E. - 1.2MM DIA datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf