TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11SB-LC
D38999/24WG11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG11SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WG11SB-LC
QUANTITY
D38999/24WG11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG11SB-LC
DC/DC CONVERTER 3.3V 26W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf