TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11SN-LC
D38999/24WG11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG11SN-LC.pdf
Availability of D38999/24WG11SN-LC
QUANTITY
D38999/24WG11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG11SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG11SN-LC
TRANS NPN 400V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 142A SOT227 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
MGRID IDT REC /OPOLKEYLRMP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf